A NYOSZ a Szenior Mozgásprogramjával szeretne segíteni az idősek egészséges életmódra ösztönzését.
A mozgásszegény életmód kedvezőtlenül hat az emberek életminőségére és életesélyeire. A túlsúly és elhízás miatt a magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, csontritkulás, ízületi problémák, csigolya- és porckorongbetegség, egyes rákos megbetegedések rizikófaktora is emelkedik. A rendszeres fizikai aktivitás, testedzés, sport kedvező hatásai a 60 év feletti életkorban különösen fontosak, hiszen ellensúlyozzák a szervezet funkcióinak romlását, csökkentik a betegségek kockázatát, a már kialakult betegségek esetén is segítik a jobb életminőség elérését.
Ennek érdekében az országban mintegy 21 helyszínen került sor szenior mozgásprogramokra.
A program zárásaként rendeztük meg sikeresen a Voltaren emulgél támogatásával az országos Szenior Mozgásnapot október 19-én Budapesten a SPORT11 Sport-, Szabadidő- és Rendezvényközpontban. A rendezvényen számtalan lehetőséget kínáltunk a mozgásra, az aktív kikapcsolódásra. A kínálatban szerepelt: nordic walking, kerékpározás, szeniortánc, tollaslabda, asztalitenisz, darts, sakk, minigolf, petanque, logikai játékok. A felkészültebbek részére hárompróba, illetve váltóversenyekre is biztosítottunk lehetőséget. Ezek mellett egészségügyi szűrővizsgálatokon is részt vehettek az érdeklődők.
Az ország minden részéből érkeztek a NYOSZ tagjai, Százhalombatta, Komárom, Ózd, Csongrád megye, Zala megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kisebb-nagyobb csapatokkal képviseltette magát.
Jelezték részvételüket Veszprém megyéből, Hajdú-Bihar megyéből, Miskolcról, Győr-Moson-Sopron megyéből, Heves megyéből, Fejér megyéből is, de végül nem jöttek el a Programra.
A rendezvényen 259 fő vett részt, ebből 150 fő NYOSZ tag, illetve 109 fő, egyéb csatornákon értesülve, egyénileg adta le regisztrációját.
A résztvevők éltek a lehetőségekkel és nagy lelkesedéssel, jókedvűen próbálták ki a színes programokat.
A felkészültebbek, bátrabbak elindultak a hárompróba (Cooper teszt futás, úszás, súlyzós gyakorlatok) versenyen, és jó hangulatban, sikeresen, eredményesen teljesítették a feladatokat.
Tanulságul szolgált, hogy az egyik hölgy versenyzőnek az úszás során egészségügyi problémái adódtak, ami elmondása szerint annak tudható be, hogy – bár korábban rendszeresen úszott – az utóbbi időben elhanyagolta. A tanulságokat levonva megígérte – elsősorban saját magának, hogy ezen változtatni fog, és újra úszni kezd.
A futó/gyalogló váltó versenyszámban 3 csapat indult. Szikrázó napsütésben és remek hangulatban zajlott a verseny, ahol kisebb csodák is megtörténtek. Az egyik váltó kísérője aki kijelentette, hogy ő esetleg a csomagokra vigyáz, de tőle többet ne várjunk, versenyen kívül kétszer is végigfutotta a távot. A versengést látva belőle is előbújt a virtus, az „én is meg tudom ezt csinálni” érzés. A legnagyobb tapsot és elismerést a 82 éves Juliska néni kapta, aki teljes szellemi és fizikai frissességben erősítette a csapatát, és „Szupernagyi” módon állt helyt.
A tapasztalatok és a résztvevők véleménye alapján hasznosnak és folytatásra érdemesnek értékelhetjük ezt a kezdeményezést.
A rendezvény sikere mellett azonban tudomásul kell venni, hogy nem elég évente vagy havonta egy-egy napra korlátozni a mozgást, a fizikai aktivitást. Rendszeressé kell tenni, és az elvárható szint heti öt alkalommal 30 perc, ami szükséges az egészségünk megőrzése érdekében.
Kérjük a szenior Mozgásnap résztvevőit, hogy tapasztalataikat, a megismert mozgásformákat népszerűsítsék és hasznosítsák környezetükben.
Dr.Nagy Sándor
Mozgásprogram vezetője